Pohod na Blažev bivak ob 10. letnici postavitve bivaka

25.6.2016 smo izvedli Pohod na Blažev bivak na Golavi ob počastitvi 10. letnice postavitve bivaka na Golavi, 25 letnici samostojnosti Republike Slovenije in občinskemu prazniku. V ta namen smo izdelali nov žig in razobesili Slovensko zastavo na našem bivaku.

Govor predsednika PD Prebold:

Spoštovane gospe in gospodje, planinke in planinci, ljubitelji slovenskih planin in gora in naše domovine Slovenije, dragi prijatelji, lep planinski pozdrav v imenu Planinskega društva Prebold in v mojem imenu. Na ta lep dan smo se zbrali, da obeležimo in počastimo 10 letnico našega in vašega Blaževega bivaka na Golavi, 25. Letnico samostojnosti Republike Slovenije in občinskem prazniku.  Ker je pred 10 leti takratni predsednik društva  Dušan Vedenik imel lep in dolg govor o sami ideji,poteku in izgradnji bivaka bi za začetek želel samo povzeti in vas spomniti kako se je vse začelo…Sama ideja o bivaku na Golavi se je v glavnem porodila iz želje da se pridruži bivaku na Gozdniku in Kamniku ter da se ta pot med njimi poveže. Kot veste ima v ta namen PD Prebold že 4 leta pohod 3 bivakov, ki se ga vsako leto udeleži vedno več pohodnikov-in tega smo zelo veseli. No beseda je dala besedo,naš danes že žal pokojni Andrej Zagožen nam je zrisal načrt za bivak,o tem koliko materiala je bilo potrebnega znositi na vrh Golave in kako požrtvovalno so naši planinci in prijatelji dihali za to, da Blažev bivak zaživi pa niti ne bi izgubljal besed. Zakaj pa nosi ime takšno kot ga ima? Pod Golavo, nedaleč stran od tu, je Zagožnova oziroma Markulova kmetija. Na njej so se rodili trije bratje Zagožen: Blaž, Janez in Andrej. Prvo imenovani, nam je ob predstavitvi ideje o nameravani izgradnji bivaka, ljubeznivo dovolil in odstopil prostor za njegovo postavitev. V znak zahvale in v spomin na pokojnega Markulovega Blaža – očeta teh sinov, smo preboldski planinci, bivak poimenovali po njem. Na tem mestu ponovno izrekam, v imenu društva in v svojem imenu, iskreno zahvalo Blažu Zagožnu.Rad bi vam podal še eno pojasnilo,zakaj smo ravno 25.6 izbrali za postavite bivaka. Ker sam s svojimi besedami ne bi mogel tako dobro to obrazložiti, kot je obrazložil naš takratni predsednik Dušan Vedenik, si bom dovolil uporabiti njegove besede. Citiram: »Pred 25 leti se je namreč uresničil večstoletni sen naših babic in pradedov. Priborili smo si prvič svojo neodvisno in suvereno državo. Danes je namreč Dan državnosti, ki ga bomo vsi državljani naše domovine obeležili vsak na svoj način. Eden od načinov je obešenje zastav, ki žal še zelo redko krasijo naše domove, zato smo se tudi mi odločili, da od danes naprej visi slovenska zastava na Blaževem bivaku na Golavi. Vse skupaj se je začelo z znamenito 57. številko Nove revije 1987 leta, ki je objavila Prispevke za slovenski nacionalni program in nadaljevalo z osnutkom nove slovenske ustave in plebiscitom 23. decembra 1990, kjer se je 88,2% volivcev odločilo za samostojno in neodvisno Slovenijo. Proces razdruževanja od nekdanje SFRJ se je, z desetdnevno vojno v letu 1991 in sprejetjem Ustave Republike Slovenije koncem istega leta, tudi zaključil. Postali smo gospodarji na svoji zemlji. Kako nam uspeva in vedno ne uspeva, pa vidimo sami. Vse rešitve so res samo v nas samih. Ob tej priliki vam čestitam za današnji Dan državnosti. Bodimo ponosni na svojo domovino in ohranimo jo še za naslednje rodove.

Obisk vrha Golave je od postavitve bivaka skokovito narastel. Blažev bivak na Golavi je postal priljubljena planinska postojanka mnogih planink in planincev. Malokdo ga obišče samo enkrat,ogromno pa je takih, ki ga imajo izbranega za svojo vsakodnevno rekreacijo. V planinsko knjigo se letno vpiše povprečno 2500planincev. Vsako leto pa se na 31-ega decembra ob 14.00 uri zberemo člani in simpatizerji Planinskega društva Prebold in nazdravimo preteklemu letu in na svojevrsten način pozdravimo novega. Na tem mestu bi se zahvalil našim pridnim markacistom in ostali aktivnim članom, ki skrbimo, da so vse poti ki vodijo do bivaka očiščene in urejene.

Matic Pečovnik

Foto: Jani Zagožen

Za galerijo slik kliknite tukaj!